Ako sa chrániť pred slnečným žiarením

Zrak je naším najcennejším zmyslom, o naše oči by sme sa mali preto starať počas celého roka. Na čo sa zamerať v nadchádzajúcom zimnom období, aby sme oči príliš nenamáhali?

Pripravili sme si pre vás tieto užitočné 3S:

 1. Syndróm suchého ok
 2. Správna strava
 3. Slnečná ochrana

V poslednom článku sme sa venovali syndrómu suchého oka a správnej strave, dnes sa zameriame na ochranu pred slnečným žiarením. Ako sa teda chrániť?

oftum ako sa chranit pred slnecnym ziarenim

Slnečná ochrana

Alebo lepšie povedané, ochrana pred slnkom. Ľudské oči sú totiž veľmi náchylné k poškodeniu tohto typu, a preto je dôležité chrániť si ich pred škodlivým UV žiarením.

To platí po celý rok bez výnimky a rovnako pre každú činnosť, ktorú uskutočňujeme vonku – či už ide o šport alebo prechádzku s kočiarom. V zime je ale potrebné ochrániť si oči najmä na horách, kde sa intenzívne slnečné lúče odrážajú od bielučkého snehu.

Intenzita UV žiarenia sa v priebehu dňa mení. Všeobecne povedané, čím je slnko na oblohe vyššie, tým vyššia je intenzita tohto škodlivého žiarenia. To však neplatí pre prípad vystavenia očí UV žiareniu.

Najvyššiemu riziku sú oči vystavené dopoludnia a v neskoré odpoludnie, preto je nutné chrániť si oči vhodnými slnečnými okuliarmi po celý deň.

 

Aké slnečné okuliare zvoliť?

Slnečné okuliare by mali rozhodne mať niekoľko pozitívnych vlastností, ktoré sa od nich očakávajú a pre ktoré si ich vlastne kupujeme.

Predovšetkým by nám mali umožniť pozerať sa cez nich aj do priameho slnka alebo do oblasti pred nami, kde slnko intenzívne svieti. Určite by nás mali 100%-ne chrániť pred UV žiarením, pretože to je nie len škodlivé pre našu pokožku, ale aj pre naše oči.

Dôležitý je aj filter a pre spomínané zimné športy sú najlepšie veľmi tmavé filtre. Okuliare, ktoré sú vhodné na lyžovanie a ostatné zimné športy by mali mať aj polarizačný filter, ktorý zaručuje elimináciu aj veľmi intenzívnych odrazov svetla – napríklad od vody, snehu alebo iných miest.

Polarizačný filter si môžete odkontrolovať aj vy sami, a to pomocou displeja vášho mobilného telefónu. Ak si totiž zapnutý displej otočíte o 90°, údaje na ňom by ste nemali absolútne vidieť.

Dlhodobé vystavovanie nechránených očí slnečnému žiareniu môže poškodiť povrch oka a jeho vnútorné štruktúry. Tieto negatívne účinky sa naviac časom kumulujú. Čím častejšie sú v priebehu života vaše oči vystavované UV žiareniu, tým väčšie je riziko vzniku očných ochorení.

Aj napriek tomu, že naše telo má schopnosť regenerácie poškodených buniek, očná šošovka je výnimkou. Ju totiž nie je možné regenerovať prirodzenou cestou. Práve kvôli tomu môžu časom vzniknúť zdravotné následky v dôsledku postupného hromadenia poškodených proteínov v šošovke.

Často máme pocit, že pokiaľ problém nevnímame ako akútny, žiaden problém nemáme. Chyba. Zákernosť dopadu UV žiarenia ale spočíva v tom, že sa neprejaví ihneď, ale až vo vyššom veku. Poškodenie oka v dôsledku dlhodobého vystaveniu sa UV žiareniu je bohužiaľ nezvratný proces a v momente, kedy sa prejaví, je vo veľkej väčšine už neskoro.

Toľko naše rady na zimné obdobie. Hľadáte spoľahlivý eshop na kúpu slnečných okuliarov? Náš pán doktor je garantom eshopu www.vsetkopreoci.sk, kde nájdete okuliare svetových značiek.

Chráňte svoje oči a užite si štýlovú zimu!

 

Autor: prof. MUDr. Tomáš Juhás, DrSc.

Naši spokojní

klienti

 • Katarína Filová

  Katarína Filová

  Blogerka a fotografka @dedinskamat

  Neuveriteľné, ako dokáže pár sekúnd kompletne zmeniť kvalitu vášho ďalšieho fungovania! Z dioptrií mínus 10, ktorými som doslova psychicky aj fyzicky trpela celý život, sme sa za krátku chvíľu dostali na nulu a na tej nule to aj po vyše roku stále zostalo. Profesiónalne, ľudsky, bezbolestne, rýchlo a bezpečne. A to len vďaka tímu z Oftumu. Ako zázrakom! Všetko sa to zbehlo tak rýchlo. Proste som vstala z operačného lôžka a od toho momentu sa mi cez hmlu začal rozjasňovať zrak. Z hodiny na hodinu som videla lepšie a lepšie a už o pár hodín som bola schopná plnohodnotne fungovať a pracovať. Len tak. Žiadne rezanie, štípanie, pálenie, piesok v očiach. Proste vstanete, idete a vidíte! Ale pamä...

  Richard Körner

  Richard Körner

  Basketbalista, kapitán slovenskej reprezentácie

  Doktor Juhás je najväčší pohoďák. Všetko mi dopredu ozrejmil. Celá operácia netrvala ani 10 minút. Keby som vedel, že to funguje takto jednoducho a rýchlo, dal by som si operáciu spraviť už pred 15timi rokmi. Dnes to je 24 hodín po operácií, ráno som bol na kontrole a nemám absolútne žiadne bolesti a vidím výborne. Ešte raz veľká vďaka doktorovi Juhásovi a celému kolektívu kliniky OFTUM....

  Vladimír Dravecký

  Vladimír Dravecký

  Hokejový útočník, HC Košice

  Dnes, po troch mesiacoch od operácie, musím zhodnotiť, že je to úžasná zmena. Počas zápasu dokonale vidím na puk aj na bránu a viem, že na svoje oči sa môžem úplne spoľahnúť. Operácia mi pomohla aj v bežnom živote - pri šoférovaní v šere vidím na tabuliach aj skutočne malé písmenká.

Referencie z nášho facebooku


TUV