Katarakta - Sivý zákal

Katarakta, alebo sivý zákal je očná choroba, pri ktorej dochádza k zníženiu priehľadnosti šošovky a to najčastejšie v dôsledku starnutia .Príznakom sivého zákalu je teda zhoršené videnie, vrátane zmien v refrakcii, od zahmlenia, rozostrenia, dvojitého videnia, zníženia kontrastu až po úplnu stratu videnia.

Číra šošovka

Číra šošovka

Skalená šošovka

Skalená šošovka

Prečo vzniká sivý zákal

Najčastejšou príčinou sú vekom podmienené zmeny v metabolizme a vnútornej štruktúre ľudskej šošovky, jedným slovom – starnutie. Tento typ je nazývaný starecký sivý zákal alebo senilná katarakta. Preto je začínajúci sivý zákal najčastejšie diagnostikovaný u ľudí v dôchodkovom veku. Môže sa však rozvinúť oveľa skôr ako prejav celkových ochorení ( cukrovka, reumatické ochorenia, metabolické poruchy) alebo ochorení oka (zápaly, vysoká krátkozrakosť). Tento typ nazývame komplikovaným sivým zákalom. Traumatická katarakta vzniká následkom úrazov oka. Katarakta však môže byť aj vrodená, vtedy je príčinou najčastejšie vírusové ochorenie matky počas tehotenstva.

Ako sa lieči sivý zákal

Liečba sivého zákalu konzervatívnou liečbou, to je pomocou liekov, neexistuje. Jediná liečba je chirurgická. Chirurg musí otvoriť oko, odstrániť vlastnú skalenú šošovku a nahradiť ju umelou. Operácia sa štandardne vykonáva v rámci jednodňovej chirurgie, v lokálnej anestéze a po operácii pacient odchádza domov a je ďalej sledovaný ambulantne.

Je operácia nevyhnutná?

Áno. Bez operácie pomaly dochádza k zväčšovaniu a zahusťovaniu zákalu a postupne k výraznému zhoršeniu videnia až na úroveň praktickej slepoty. Navyše, pokročilý zákal môže byť spojený s komplikovanejším priebehom operácie a väčším výskytom pooperačných komplikácií. U väčšiny ľudí sa operácie vykonávajú keď začínajú ťažkosti s videním pri ich pracovných alebo záujmových aktivitách ako napr. pri čítaní, vedení motorového vozidla a pod.

Predstavuje operácia nejaké riziko?

Odstránenie skalenej šošovky a jej náhrada umelou šošovkou je však chirurgický výkon, pri ktorom sa otvárajú obaly oka a pracuje sa vo vnútri oka, čo stále znamená určité riziko. Počas operácie môže vzniknúť krvácanie, infekcia, zelený zákal, odlúpenie sietnice a iné nepredvídané komplikácie. Iba zriedkavo sa niektoré komplikácie nepodarí zvládnuť a môžu spôsobiť permanentnú stratu zraku.

Toto riziko, že po operácii môžete oslepnúť je menej než 1: 1000 a závisí okrem skúseností chirurga, použitých postupov, kvalite prístrojov a inštrumentov, aj od ďalších ochorení oka, ktoré môže byť v čase operácie a senilnom veku prítomné. Dobré videnie po operácii závisí aj od stavu ostatných častí oka, hlavne sietnice, očného nervu a rohovky.

 

Autor: prof. MUDr. Tomáš Juhás, DrSc.

Naša záruka kvality. Dôverujeme našej technológii. Na dlhé roky dopredu.

Naši spokojní

klienti

 • Vladimír Dravecký

  Vladimír Dravecký

  Hokejový útočník, HC Košice

  Dnes, po troch mesiacoch od operácie, musím zhodnotiť, že je to úžasná zmena. Počas zápasu dokonale vidím na puk aj na bránu a viem, že na svoje oči sa môžem úplne spoľahnúť. Operácia mi pomohla aj v bežnom živote - pri šoférovaní v šere vidím na tabuliach aj skutočne malé písmenká.

  Richard Jenčík

  Richard Jenčík

  Hokejový útočník, HC Košice

  Richard si pre korekciu svojho zraku vybral laserové centrum chirurgie oka. Práve v Oftume je možné absolvovať najmodernejší očný laserový zákrok súčasnosti s názvom Z-lasik Crystal plus, ktorým sa korigujú optické chyby oka - napríklad krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmu

Referencie z nášho facebooku


TUV