Hovoríme/We speak/Wir Sprechen/Мы говорим

Zavolajte nám: +421 903 627 895 Bezplatná linka: +421 800 222 668

Hovoríme/We speak/Wir Sprechen/Мы говорим

Často kladené otázky

 

 

ČO SA DÁ OČAKÁVAŤ OD OPERÁCIE KATARAKTY?

Stav, kedy je zakalená šošovka nahradená novou, pripadá množstvu pacientov ako malý zázrak. Všetky veci, ktoré predtým nevideli jasne, sú opäť svetlé, jasné a v živých farbách. Veľa pacientov vraví, že tak jasne videli naposledy v mladosti.

 

 

JE NUTNÁ HOSPITALIZÁCIA?

 

Nie je. Operácia sivého zákalu sa vykonáva ambulantne, trvá asi 8 minút. Pobyt na klinike spravidla nepresiahne 3 hodiny.

 

REKONVALESCENCIA PO OPERÁCII

Videnie sa po operácii katarakty stabilizuje veľmi rýchlo, rádovo v dňoch. K úplnému ustáleniu stavu a stabilizácii dioptrií dochádza obvykle počas 3-4 týždňov. Dĺžka pracovnej neschopnosti je veľmi individuálna, záleží na charaktere vykonávanej práce. Môže sa pohybovať v dňoch, prípadne v týždňoch.

 

NEDÁ SA ŠEDÝ ZÁKAL LIEČIŤ AJ INAK AKO OPERAČNE?

Bohužiaľ nie. Všetky kvapky na šedý zákal sú len marketingový ťah, lieky neexistujú. Operačné riešenie s náhradou vlastnej skalenej šošovky umelou je dnes jediné adekvátne. Samozrejme, žiaden starší človek nemá šošovku číru ako mladý, avšak aby bolo nutné pristúpiť k operácii, musí byťvidenie znížené, resp. znižujúce sa.

 

BUDEM MAŤ PO OPERÁCII ŠEDÉHO ZÁKALU ŠOŠOVKY OKULIARE?

Umelá vnútroočná šošovka (IOL) sa pred operáciou dioptricky vymeria na diaľku. U nás máme za týmto účelom špičkový prístroj IOL Master, ktorý sme mali medzi prvými na Slovensku. Pri implantácii takejto šošovky (monofokálna IOL) sú pooperačne nutné okuliare na čítanie. Okuliare do diaľky len výnimočne v prípadoch nepriaznivého pooperačného hojenia. Ponúkame však aj implantáciu torickýché IOL (kompenzujú do diaľky aj astigmatickú = cylindrickú korekciu) a multifokálnych IOL (je možné nimi aj čítať, t.j. nie sú potrebné okuliare na čítanie). Implantácia týchto typov IOL však závisí od individuálnych parametrov, potrieb a očakávaní klienta.

 

JE ŠEDÝ ALEBO ZELENÝ ZÁKAL DEDIČNÝ?

Sú formy týchto ochorení, ktoré sú dedičné a v drvivej väčšine prípadoch sa prejavia hneď po narodení, často aj s inou očnou, či celkovou patológiou. Väčšinou sa však tieto ochorenia objavujú u staršej populácie a tam sú ich podstatou metabolické a sklerotické zmeny v oku súvisiace s vekom a nie dedičnosť.

 

ČO JE NA ŠEDOM ZÁKALE ŠEDÉ A NA ZELENOM ZELENÉ?

Skutočne šošovka pri šedom zákale vyzerá šedo-žlto, ale sú aj formy šedého zákalu skôr hnedé (brumescentná), modrasté (coerulea), či biele (vrodené formy). Zelený zákal má u nás historicky zaužívaný názov zelený zákal, ktorý je dosť nešťastný, nakoľko sa v oku bežne nič nekalí. Ide len o väčšie či menšie poškodenie zrakového nervu multifaktoriálnej (stále nejasnej) genézy, kde jediným ovplvniteľným rizikovým faktorom je okrem fajčenia vyšší vnútroočný tlak, ktorý sa snažíme znižovať. Pokiaľ je to možné kvapkami alebo laserovými výkonmi (SLT), v nepriaznivých stavoch operačne. Samotný názov „zelený zákal“ vznikol tak, že zrakový nerv v terminálnych štádiách ochorenia (t.j. v štádiu úplnej atrofie zrakového nervu a tým slepoty) sa javil starým oftalmológom nazelenalý.

 

ČO TO ZNAMENÁ, KEĎ V POSLEDNEJ DOBE VIDÍM AKO CEZ MATNÉ SKLO.

S najväčšou pravdepodobnosťou máte ochorenie šošovky.

 

ČO TO ZNAMENÁ, KEĎ SA MI PRED OKOM POHYBUJÚ TMAVÉ ŠKVRNY, ALE NEMÁM DOJEM, ŽE BY SA MI VIDENIE VÝRAZNE ZHORŠILO. MÔŽE ZA TO SIVÝ ZÁKAL?

Pravdepodobne sa jedná o sklovcové zákaly. Vzhľadom na to, že tieto môžu byť spôsobené aj ochorením sietnice, je nevyhnutné navštíviť očného lekára.

 

ZLEPŠILO SA MI VIDENIE NA BLÍZKO NA ČÍTANIE UŽ NEMUSÍM POUŽÍVAŤ OKULIARE.

Príčinou tejto zmeny je zkalovanie Vašej šošovky, ktorá láme svetelné lúče omnoho viac. Teda jedná sa o sivý zákal.

Naša záruka kvality. Dôverujeme našej technológii. Na dlhé roky dopredu.

Naši spokojní

klienti

 • Katarína Filová

  Katarína Filová

  Blogerka a fotografka @dedinskamat

  Neuveriteľné, ako dokáže pár sekúnd kompletne zmeniť kvalitu vášho ďalšieho fungovania! Z dioptrií mínus 10, ktorými som doslova psychicky aj fyzicky trpela celý život, sme sa za krátku chvíľu dostali na nulu a na tej nule to aj po vyše roku stále zostalo. Profesiónalne, ľudsky, bezbolestne, rýchlo a bezpečne. A to len vďaka tímu z Oftumu. Ako zázrakom! Všetko sa to zbehlo tak rýchlo. Proste som vstala z operačného lôžka a od toho momentu sa mi cez hmlu začal rozjasňovať zrak. Z hodiny na hodinu som videla lepšie a lepšie a už o pár hodín som bola schopná plnohodnotne fungovať a pracovať. Len tak. Žiadne rezanie, štípanie, pálenie, piesok v očiach. Proste vstanete, idete a vidíte! Ale pamä...

  Richard Körner

  Richard Körner

  Basketbalista, kapitán slovenskej reprezentácie

  Doktor Juhás je najväčší pohoďák. Všetko mi dopredu ozrejmil. Celá operácia netrvala ani 10 minút. Keby som vedel, že to funguje takto jednoducho a rýchlo, dal by som si operáciu spraviť už pred 15timi rokmi. Dnes to je 24 hodín po operácií, ráno som bol na kontrole a nemám absolútne žiadne bolesti a vidím výborne. Ešte raz veľká vďaka doktorovi Juhásovi a celému kolektívu kliniky OFTUM....

Referencie z Google

Maximálna spokojnosť s laserovou operáciou oči. Od prvého telefonátu až po kontrolné vyšetrenie som bola nadšená. Prístup na recepcii a lekárov je nadštandardný. Bude o Vás postarané celú dobu na klinike a zároveň budete informovaný elektronickou formou o všetkom, čo bude potrebné pre Vás. Určite môžem túto kliniku doporučit.

Andrea Vajdová

5/5 hviezdičiek


Bezkonkurencni pristup k pacientovi/zakaznikovi. Zadne zbytecne cekani. Rodinna atmosfera. Dokonala pece.

Eva Filipova

5/5 hviezdičiek


Zobraziť všetky recenzie na Google


TUV