Ako sa starať o svoj zrak v zime?

Zrak je naším najcennejším zmyslom, o naše oči by sme sa mali preto starať počas celého roka. Na čo sa zamerať v nadchádzajúcom zimnom období, aby sme oči príliš nenamáhali?

Pripravili sme si pre vás tieto užitočné 3S:

 1. Syndróm suchého oka
 2. Správna strava
 3. Slnečná ochrana

oftum ako sa starat o svoj zrak v zime

Syndróm suchého oka

S pocitom suchého a podráždeného oka sa raz za čas môže stretnúť každý z nás. Často na to stačí dlhšia práca pred monitorom, dlhodobé nosenie kontaktných šošoviek či prepuknutie alergie, kvôli čomu je následne slzný film oka porušený 

Tým dochádza k nedostatočnému zvlhčeniu rohovky a spojivky a nežiadúci problém je na svete. Ľahšie formy tohto ochorenia sa liečia pomerne jednoducho – pomocou kvapiek, tzv. umelých sĺz, ktoré opätovne zvlhčujú oko a tým ho chránia.

Ak sú ale príznaky spojené aj so začervenaním, nadmerným slzením či dokonca zápalom oka, je potrebné urýchlene navštíviť očného lekára. Týmto nepríjemnostiam sa dá ale predísť, a to pomocou dodržiavania niekoľkých jednoduchých pravidiel:     

 • doma aj v práci si ustrážiť, aby sme boli v dostatočne vlhkom prostredí,
 • vyhýbať sa horúcim, prašným a zafajčeným miestnostiam,
 • od monitoru počítača si držať vzdialenosť medzi 50 až 80 cm,
 • nezabúdať žmurkať,
 • piť dostatok tekutín,
 • poradiť sa s lekárom o vhodnosti kontaktných šošoviek,
 • nosiť ochranné slnečné okuliare 

 

Správna strava

Sme to, čo jeme. Táto známa veta len odráža pravdu – všetko to, čo zjeme, má vplyv na naše zdravie a kondíciu a nesmieme zabúdať taktiež na zdravotný stav očí. Už od detstva nám bolo vštepované, že na oči je najlepšia mrkva bohatá na betakarotén.

Ak si doprajeme jednu mrkvu denne, vyhneme sa „šeroslepote“ a obmedzíme aj problémy spojené so syndrómom suchého oka. Mrkvu odporúčame konzumovať spoločne so strukovinami, zemiakmi, listovou zeleninou a rastlinným olejom. Je to z toho dôvodu, že betakarotén k svojej premene na vitamín A potrebuje aj vitamín C, zinok a tuky. Takto z mrkvy získame skutočne to, čo pre svoje oči (a nielen ich) potrebujeme.

Ohromné množstvo vitamínu A obsahuje aj červená paprika, no na oči je výborná aj paprika žltá.

Zabúdať by sme nemali ani na známy špenát, ktorý je v prevencii degenerácie sietnice zapríčinenej vekom dokonca ešte účinnejší ako mrkva.

Extrémne zdravé sú tiež zelené semená hrachu. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C a karoténov, ktoré dokážu stimulovať obnovu slizníc a chrániť náš zrak.

Zo živočíšnej stravy jednoznačne odporúčame vajíčka, predovšetkým žĺtok, ktorý svojím zložením (aminokyseliny a síry) dokáže chrániť zrak pred vznikom šedého zákalu.

Nezabudnime ale ani na zdraviu prospešné morské ryby. Tieto ryby sú významným zdrojom mastnej kyseliny DHA, ktorá podporuje správnu stavbu bunkových membrán a vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pri zabezpečení ochranného pigmentu oka.

A čo na záver? Náš jedálniček by mal byť naozaj pestrý a pokiaľ to je možné, aj maximálne čerstvý a vyvážený. Môžu tak z neho profitovať nielen naše oči, ale aj celý organizmus.

Posledné S, slnečnú ochranu, vám priblížime v ďalšom článku. Ak máte aj vy overené tipy a triky ako zvládnuť toto zimné obdobie, podeľte sa s nami!

 

Autor: MUDr. Tomáš Juhás, PhD.

Naši spokojní

klienti

 • Katarína Filová

  Katarína Filová

  Blogerka a fotografka @dedinskamat

  Neuveriteľné, ako dokáže pár sekúnd kompletne zmeniť kvalitu vášho ďalšieho fungovania! Z dioptrií mínus 10, ktorými som doslova psychicky aj fyzicky trpela celý život, sme sa za krátku chvíľu dostali na nulu a na tej nule to aj po vyše roku stále zostalo. Profesiónalne, ľudsky, bezbolestne, rýchlo a bezpečne. A to len vďaka tímu z Oftumu. Ako zázrakom! Všetko sa to zbehlo tak rýchlo. Proste som vstala z operačného lôžka a od toho momentu sa mi cez hmlu začal rozjasňovať zrak. Z hodiny na hodinu som videla lepšie a lepšie a už o pár hodín som bola schopná plnohodnotne fungovať a pracovať. Len tak. Žiadne rezanie, štípanie, pálenie, piesok v očiach. Proste vstanete, idete a vidíte! Ale pamä...

  Richard Körner

  Richard Körner

  Basketbalista, kapitán slovenskej reprezentácie

  Doktor Juhás je najväčší pohoďák. Všetko mi dopredu ozrejmil. Celá operácia netrvala ani 10 minút. Keby som vedel, že to funguje takto jednoducho a rýchlo, dal by som si operáciu spraviť už pred 15timi rokmi. Dnes to je 24 hodín po operácií, ráno som bol na kontrole a nemám absolútne žiadne bolesti a vidím výborne. Ešte raz veľká vďaka doktorovi Juhásovi a celému kolektívu kliniky OFTUM....

  Vladimír Dravecký

  Vladimír Dravecký

  Hokejový útočník, HC Košice

  Dnes, po troch mesiacoch od operácie, musím zhodnotiť, že je to úžasná zmena. Počas zápasu dokonale vidím na puk aj na bránu a viem, že na svoje oči sa môžem úplne spoľahnúť. Operácia mi pomohla aj v bežnom živote - pri šoférovaní v šere vidím na tabuliach aj skutočne malé písmenká.

Referencie z nášho facebooku


TUV