Čo má spoločné laparoskopia, gonioskopia či artroskopia a operácia ReLEx Smile?

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia humánnej medicíny. Neustále pribúdajú nové metódy, zlepšujú sa technológie, operácie sú už bezbolestné. V posledných desiatich rokoch predovšetkým v laserovej chirurgii rohovky oka došlo k revolučným zmenám – niečo ako keď do praxe vo všeobecnej chirurgii prišla laparoskopia a v ortopédii atroskopia.

Pri klasickej chirurgii brucha napr. pri zápale slepého čreva je možné buď otvoriť brušnú dutinu veľkým rezom, apendix vybrať, brucho zašiť, pričom zostáva jazva a brušná stena navždy oslabená, alebo to urobiť cez tri malé dieročky laparoskopicky pričom sa zachová pevnosť brušnej steny a jazvy sú minimálne. Čo by ste si vybrali ak by ste mali na výber?

Aj pri korekcii dioptrií laserom je na výber klasická operácia veľkým rezom a najnovšia minimálne invazívna technika.

Reč je o metóde ReLEx Smile, ktorá je v súčasnosti to najlepšie, čo môžete vo svete oftalmológie využiť. Kým pri ostatných bezbolestných metódach ( ilasik, neolasik, femtolasik, zlasik, lasik atd) treba rohovku otvoriť veľkým 20mm rezom a vytvoriť odklápaciu lamelu tzv. flap, pod ktorým sa odparí tkanivo za účelom korekcie dioptrií, lamela vráti na miesto pričom sa nikdy pevne nezhojí a rohovka zostáva oslabená, tak pri ReLEx Smile je rez zredukovaný na 2mm a flap sa nevytvára. Tkanivo za účelom korekcie dioptrií tzv. lentikulu dopredu pomocou mikrobubliniek oddelí špeciálny femtosekundový laser Visumax 500kHz. Túto lentikulu (mikrošošovku) potom chirurg cez ten malý rez vytiahne, podobne ako „slepák“ cez dierku pri laparoskopii.

Femtolasik

Femtolasik

Relex

Relex od Zeissu

Hrúbka lentikuly na kraji je len 15mikrometrov, čiže 15 tisícin milimetra. Táto operačná technika teda vyžaduje jemnú prácu chirurga, skúsenosti a aj dobrú spoluprácu pacienta, aby chirurg mohol pracovať. Samotná práca laseru trvá iba 26 sekúnd. Vďaka tomu, že zákrok je veľmi šetrný, je celý proces bezbolestný, spojený s minimom komplikácií a rekonvalescencia rýchla. Metóda je vhodná pre krátkozrakosť a krátkozraký astigmatizmus (mínusové dioptrie).

Pre pacientov s ďalekozrakosťou (plusové dioptrie na diaľku) sa odporúča metóda Wavefront optimised Femtolasik 6D, no ReLEx Smile je už v štádiu klinických skúšok, takže čoskoro...

Na klinikách Oftum v Prahe, Košiciach a Astane sme modernizovali technológiu na ReLEx Smile už koncom roka 2014 a dnes máme za sebou viac než 6500 úspešných operácií čo nášho hlavného laserového chirurga MUDr. Tomáša Juhása ml. PhD. radí medzi TOP 5 špecialistov na svete.

Naše skúsenosti a inovatívne postupy pri tejto technike, ktoré vyplynuli z každodennej praxe odprezentoval MUDr. Tomáš Juhás PhD. na kongrese Európskej spoločnosti kataraktovej a refrakčnej chirurgie v Aténach, kde bol ohodnotený cenou za najlepšiu prezentáciu v refrakčnej sekcii. 

Ak aj Vy uvažujete nad korekciou zraku, navštívte kliniku profesora Juhása a Dr. Juhása ml. na klinike OFTUM, kde Vám s radosťou poradia a usmernia Vás s výberom metódy korekcie zraku.


Autor: MUDr. Tomáš Juhás PhD., Oftum

Naši spokojní

klienti

 • Katarína Filová

  Katarína Filová

  Blogerka a fotografka @dedinskamat

  Neuveriteľné, ako dokáže pár sekúnd kompletne zmeniť kvalitu vášho ďalšieho fungovania! Z dioptrií mínus 10, ktorými som doslova psychicky aj fyzicky trpela celý život, sme sa za krátku chvíľu dostali na nulu a na tej nule to aj po vyše roku stále zostalo. Profesiónalne, ľudsky, bezbolestne, rýchlo a bezpečne. A to len vďaka tímu z Oftumu. Ako zázrakom! Všetko sa to zbehlo tak rýchlo. Proste som vstala z operačného lôžka a od toho momentu sa mi cez hmlu začal rozjasňovať zrak. Z hodiny na hodinu som videla lepšie a lepšie a už o pár hodín som bola schopná plnohodnotne fungovať a pracovať. Len tak. Žiadne rezanie, štípanie, pálenie, piesok v očiach. Proste vstanete, idete a vidíte! Ale pamä...

  Richard Körner

  Richard Körner

  Basketbalista, kapitán slovenskej reprezentácie

  Doktor Juhás je najväčší pohoďák. Všetko mi dopredu ozrejmil. Celá operácia netrvala ani 10 minút. Keby som vedel, že to funguje takto jednoducho a rýchlo, dal by som si operáciu spraviť už pred 15timi rokmi. Dnes to je 24 hodín po operácií, ráno som bol na kontrole a nemám absolútne žiadne bolesti a vidím výborne. Ešte raz veľká vďaka doktorovi Juhásovi a celému kolektívu kliniky OFTUM....

  Vladimír Dravecký

  Vladimír Dravecký

  Hokejový útočník, HC Košice

  Dnes, po troch mesiacoch od operácie, musím zhodnotiť, že je to úžasná zmena. Počas zápasu dokonale vidím na puk aj na bránu a viem, že na svoje oči sa môžem úplne spoľahnúť. Operácia mi pomohla aj v bežnom živote - pri šoférovaní v šere vidím na tabuliach aj skutočne malé písmenká.

Referencie z nášho facebooku


TUV