Hovoríme/We speak/Wir Sprechen/Мы говорим

Zavolajte nám: +421 903 627 895 Bezplatná linka: +421 800 222 668

Hovoríme/We speak/Wir Sprechen/Мы говорим

Krátkozrakosť - príčiny vzniku a možné riešenia.

Krátkozrakosť - príčiny vzniku a možné riešenia.Krátkozrakosť je refrakčná chyba zraku, pri ktorej sa lúče svetla usmernené očnou šošovkou zbiehajú pred sietnicou, v dôsledku čoho na sietnici nevzniká ostrý obraz. Je jednou z najčastejších očných chýb. Trpí ňou približne 25 až 30 % ľudí a ich počet stále rastie. Liečba závisí od veku pacienta a stupňa krátkozrakosti.

Krátkozrakosť alebo odborne nazývaná Myopia, je porucha videnia, kedy pacient bez problémov rozozná a vidí blízke objekty, ale veci vo väčšej vzdialenosti vidí rozmazané a nejasné. 

Čo sa týka príčin, krátkozrakosť sa spája s genetikou. Existujú však aj ďalšie dôvody krátkozrakosti ako disproporcie vývoja a rastu oka, či menejcennosti očných tkanív, hlavne bielka, infekčné ochorenia, zlá výživa, nadmerná záťaž očí, zlé osvetlenie, ale najmä dedičnosť. 

Na základe dedičnosti i klinického obrazu možno rozdeliť krátkozrakosť na tri skupiny:

 • krátkozrakosť ľahkého stupňa (bez zmien na očnom pozadí),
 • krátkozrakosť vysoká (so zmenami na očnom pozadí),
 • krátkozrakosť vrodená.

 

Problémy môže narobiť aj dlhé hodiny pozerania na monitory počítačov, blízke sledovanie televízie alebo čítanie pri slabom osvetlení. Skrátka všetko, čo namáha oči, vám môže zhoršiť zrak. 

Myopia je naozaj častá porucha a mnohí ľudia, ktorí ňou trpia to nespozorovali okamžite, pretože rozmazané nie sú všetky objekty, na ktoré sa pozerajú. 

Ak ste krátkozraký, venujte pozornosť príznakom Myopie u svojich detí. Je veľmi pravdepodobné, že budú mať progresívnu krátkozrakosť. Krátkozrakosť sa spravidla prejaví už v mladšom veku, preto netreba podceňovať pravidelné očné vyšetrenia. 

 

Aké sú možné riešenia Myopie? 

Krátkozrakosť sa dá korigovať nosením očných pomôcok. Predpisujú sa mínusové okuliarové alebo kontaktné šošovky, ktoré zabezpečia, aby svetelné lúče dopadali priamo na sietnicu, kde sa vytvorí ostrý obraz. 

Určite vás neprekvapí, že najčastejšie riešenie krátkozrakosti sú okuliare na krátkozrakosť, ktoré pomáhajú oku zaostriť na diaľku. Ak máte viac ako 40 rokov, možno budete potrebovať multifokálne šošovky, aby ste videli vzdialené i blízke objekty, napríklad raňajšie noviny.

Kontaktné šošovky na krátkozrakosť sú tiež veľmi častou alternatívou korekcie, pre ktorú sa rozhodnú najmä tí, ktorí neradi nosia okuliare alebo skrátka preferujú menej nápadné šošovky. Kontaktné šošovky na krátkozrakosť určite oceníte ak máte aktívny životný štýl, veľa športujete a okuliare by vám pri týchto činnostiach mohli prekážať alebo dokonca padať. Ich nevýhoda je samozrejme komplikované nasadenie, ktoré sa jednoducho musíte naučiť. Nie každému to vyhovuje. 

V poslednej vzrastá na popularite aj operácia očí, vďaka ktorej dosiahnete okamžitú korekciu myopie. Chirurgickú liečbu môžeme rozdeliť na dve skupiny. Prvou sú operácie, ktoré majú za úlohu zastaviť, resp. obmedziť narastanie krátkozrakosti spevnením zadnej časti oka – tzv. skleroplastiky. Druhou skupinou sú operácie, ktoré menia refrakčnú silu oka. Dĺžka oka pritom zostáva nezmenená, operáciou sa mení optická lomivosť oka.

Zabudnete tak na nepríjemne nasadenie šošoviek, či nepraktické okuliare. Vaše oči budú po zákroku akoby znova zdravé! Očná klinika Oftum ponúkajú operáciu revolučnou metódou, laserom ReLEx SMILE® PRO, vďaka ktorému operácia prebieha šetrne, rýchlo a hlavne bezbolestne. Samotná práca laseru trvá len 26 sekúnd. Vďaka šetrnosti tohto zákroku sa nemusíte báť dlhého hojenia ani komplikácií po operácií.

Naši spokojní

klienti

 • Katarína Filová

  Katarína Filová

  Blogerka a fotografka @dedinskamat

  Neuveriteľné, ako dokáže pár sekúnd kompletne zmeniť kvalitu vášho ďalšieho fungovania! Z dioptrií mínus 10, ktorými som doslova psychicky aj fyzicky trpela celý život, sme sa za krátku chvíľu dostali na nulu a na tej nule to aj po vyše roku stále zostalo. Profesiónalne, ľudsky, bezbolestne, rýchlo a bezpečne. A to len vďaka tímu z Oftumu. Ako zázrakom! Všetko sa to zbehlo tak rýchlo. Proste som vstala z operačného lôžka a od toho momentu sa mi cez hmlu začal rozjasňovať zrak. Z hodiny na hodinu som videla lepšie a lepšie a už o pár hodín som bola schopná plnohodnotne fungovať a pracovať. Len tak. Žiadne rezanie, štípanie, pálenie, piesok v očiach. Proste vstanete, idete a vidíte! Ale pamä...

  Richard Körner

  Richard Körner

  Basketbalista, kapitán slovenskej reprezentácie

  Doktor Juhás je najväčší pohoďák. Všetko mi dopredu ozrejmil. Celá operácia netrvala ani 10 minút. Keby som vedel, že to funguje takto jednoducho a rýchlo, dal by som si operáciu spraviť už pred 15timi rokmi. Dnes to je 24 hodín po operácií, ráno som bol na kontrole a nemám absolútne žiadne bolesti a vidím výborne. Ešte raz veľká vďaka doktorovi Juhásovi a celému kolektívu kliniky OFTUM....

Referencie z Google

Maximálna spokojnosť s laserovou operáciou oči. Od prvého telefonátu až po kontrolné vyšetrenie som bola nadšená. Prístup na recepcii a lekárov je nadštandardný. Bude o Vás postarané celú dobu na klinike a zároveň budete informovaný elektronickou formou o všetkom, čo bude potrebné pre Vás. Určite môžem túto kliniku doporučit.

Andrea Vajdová

5/5 hviezdičiek


Bezkonkurencni pristup k pacientovi/zakaznikovi. Zadne zbytecne cekani. Rodinna atmosfera. Dokonala pece.

Eva Filipova

5/5 hviezdičiek


Zobraziť všetky recenzie na Google


TUV