Trápi aj vás syndróm suchého oka?

Práve vďaka očiam príjmame viac ako 80% všetkých informácií. Môžeme ich označiť za hlavný zmyslový orgán, pomocou ktorého sme v spojení s okolím. Myslieť však musíme aj na to, že zrak je veľmi zraniteľný. Je vystavený množstvu faktorov, ktoré naň vplývajú: od životného prostredia až po to pracovné. Mnoho ľudí dnes podceňuje prevenciu. Pokiaľ trpíte bolesťami hlavy, závratmi alebo inými syndrómami, práve včasná diagnostika vám pomôže predísť vážnym komplikáciám a ochoreniam.

Syndróm suchého oka je v súčasnosti jedna z najčastejších očných chorôb. Zaradiť ju môžeme medzi civilizačné ochorenie, ktoré postihuje viac ako 20 % populácie.

 

Čo charakterizuje túto očnú chorobu?

 • znížená tvorba sĺz,
 • zvýšené odparovanie z povrchu oka,
 • únava očí,
 • pocit cudzieho telieska či piesku v oku,
 • dráždenie,
 • svrbenie,
 • pálenie,
 • začervenanie,
 • svetloplachosť,
 • prechodné poruchy videnia v priebehu dňa.

 

V prípade, že sa táto očná choroba nelieči, môže nastať vážne poškodenie zraku. Už pri prvých príznakoch je preto nutné zájsť do lekárne a kúpiť si umelé slzy. Práve tie sú určené na liečbu suchého oka. Ideálne je nosiť ich vždy pri sebe a aplikovať, ak si to oko vyžiada. Umelé slzy zvlhčia oči a odplavia nežiadúce nečistoty. Pri používaní umelých sĺz nehrozí poškodenie oka ani predávkovanie. Aj napriek umelým slzám ale problém častokrát pretrváva, v takomto prípade je potrebné vyhľadať očného lekára.

 

Čo všetko môže vplývať na vysychanie očí?

Existuje množstvo faktorov, ktoré s týmto ochorením súvisia. Od počítačov, rôznych obrazoviek, umelého osvetlenia až po kontaktné šošovky, cestovanie lietadlom či životné prostredie. Samozrejme, vplyv majú aj rôzne iné ochorenia ako cukrovka, štítna žľaza či imunitné ochorenia.

Nie je možné úplne vylúčiť vplyv týchto faktorov, ale je možné ich aspoň minimalizovať. Pomôcť môže úprava pracovného prostredia, zdravý životný štýl a hlavne pravidelná starostlivosť o zrak.

Účinnou prevenciou sú kvalitné slnečné okuliare, ktoré sú nielen počas leta výbornou ochranou. Výber tých najlepších nájdete na našom eshope www.vsetkopreoci.sk, ktorého garantom je náš pán doktor Juhás.

 

Autor: prof. MUDr. Tomáš Juhás, DrSc.

Naši spokojní

klienti

 • Katarína Filová

  Katarína Filová

  Blogerka a fotografka @dedinskamat

  Neuveriteľné, ako dokáže pár sekúnd kompletne zmeniť kvalitu vášho ďalšieho fungovania! Z dioptrií mínus 10, ktorými som doslova psychicky aj fyzicky trpela celý život, sme sa za krátku chvíľu dostali na nulu a na tej nule to aj po vyše roku stále zostalo. Profesiónalne, ľudsky, bezbolestne, rýchlo a bezpečne. A to len vďaka tímu z Oftumu. Ako zázrakom! Všetko sa to zbehlo tak rýchlo. Proste som vstala z operačného lôžka a od toho momentu sa mi cez hmlu začal rozjasňovať zrak. Z hodiny na hodinu som videla lepšie a lepšie a už o pár hodín som bola schopná plnohodnotne fungovať a pracovať. Len tak. Žiadne rezanie, štípanie, pálenie, piesok v očiach. Proste vstanete, idete a vidíte! Ale pamä...

  Richard Körner

  Richard Körner

  Basketbalista, kapitán slovenskej reprezentácie

  Doktor Juhás je najväčší pohoďák. Všetko mi dopredu ozrejmil. Celá operácia netrvala ani 10 minút. Keby som vedel, že to funguje takto jednoducho a rýchlo, dal by som si operáciu spraviť už pred 15timi rokmi. Dnes to je 24 hodín po operácií, ráno som bol na kontrole a nemám absolútne žiadne bolesti a vidím výborne. Ešte raz veľká vďaka doktorovi Juhásovi a celému kolektívu kliniky OFTUM....

  Vladimír Dravecký

  Vladimír Dravecký

  Hokejový útočník, HC Košice

  Dnes, po troch mesiacoch od operácie, musím zhodnotiť, že je to úžasná zmena. Počas zápasu dokonale vidím na puk aj na bránu a viem, že na svoje oči sa môžem úplne spoľahnúť. Operácia mi pomohla aj v bežnom živote - pri šoférovaní v šere vidím na tabuliach aj skutočne malé písmenká.

Referencie z nášho facebooku


TUV