Astigmatizmus

ASTIGMATIZMUS


Astigmatizmus sa často kombinuje s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. Ide o cylindrickú vadu. Problém pri astigmatizme je ten, že oko nemá tvar gule, ale z jednej strany je mierne sploštené a tým pádom má na rôznych osiach rôznu optickú mohutnosť.

Z toho vyplýva, že predmety sa môžu zobrazovať sploštene, napr. štvorec sa javí ako obdĺžnik a bod sa javí ako dve čiarky. Astigmatizmus výrazne zhoršuje kvalitu videnia.

VZNIK ASTIGMATIZMU

Na rozdiel od niektorých iných porúch spôsobených vekom a opotrebením oka, astigmatizmus je vrodená porucha. Samotná príčina sploštenia oka ale doteraz nie je presne známa.

 

Pohľad astigmatického pacienta

 

Ako vníma svet človek s astigmatizmom?

Problémom je, že astigmatickí pacienti vidia predmety skreslené alebo rozmazané (platí to pre blízke aj ďaleké predmety). Pacienti často trpia bolesťami hlavy, najmä pri snahe zaostriť. Problémom býva aj strata rozlišovania medzi horizontálnym, vertikálnym a šikmým riadkom. Trpí tým najmä schopnosť čítať. Zamieňajú sa písmená H,M, N a číslice 8 a 0.  

Moje možnosti

Bežnými metódami sa dá astigmatizmus korigovať, nie však odstrániť v plnej miere. Vďaka okuliarom alebo špeciálnym kontaktným šošovkám sa môže dosiahnuť zlepšenie stavu pacienta.

V prípade nutnosti radikálnejšieho riešenia sú k dispozícii prostriedky refrakčnej chirurgie. Pre dospelých, ktorí už majú zastabilizovanú očnú vadu je vhodná výmena celej vnútroočnej šošovky. Nové možnosti ale ponúka excimérový laser, ktorý vďaka nasmerovanému lúču dokáže vytvarovať rohovku do požadovaného tvaru bez priameho zásahu oka. Týmto šetrným spôsobom sa astigmatizmus dokáže odstrániť a pacienti vďaka drobnej a rýchlej úprave rohovky vidia, ako so zdravými očami.

Naša záruka kvality. Dôverujeme našej technológii. Na dlhé roky dopredu.

Naši spokojní

klienti

 • Vladimír Dravecký

  Vladimír Dravecký

  Hokejový útočník, HC Košice

  Dnes, po troch mesiacoch od operácie, musím zhodnotiť, že je to úžasná zmena. Počas zápasu dokonale vidím na puk aj na bránu a viem, že na svoje oči sa môžem úplne spoľahnúť. Operácia mi pomohla aj v bežnom živote - pri šoférovaní v šere vidím na tabuliach aj skutočne malé písmenká.

  Richard Jenčík

  Richard Jenčík

  Hokejový útočník, HC Košice

  Richard si pre korekciu svojho zraku vybral laserové centrum chirurgie oka. Práve v Oftume je možné absolvovať najmodernejší očný laserový zákrok súčasnosti s názvom Z-lasik Crystal plus, ktorým sa korigujú optické chyby oka - napríklad krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmu

Referencie z nášho facebooku


TUV