Hovoríme/We speak/Wir Sprechen/Мы говорим

Zavolajte nám: +421 903 627 895 Bezplatná linka: +421 800 222 668

Hovoríme/We speak/Wir Sprechen/Мы говорим

Makulárna degenerácia

MAKULÁRNA DEGENERÁCIA


Makulárna degenerácia je ochorenie, ktoré postihuje sietnicu a spôsobuje stratu centrálneho videnia. Najčastejšie postihnutí bývajú starší pacienti, u ktorých vedie niekedy až ku strate zraku. Jej postup býva u rôznych ľudí rôzne rýchly. Ochorenie väčšinou postihuje sietnicu len na jednom oku, druhé býva zasiahnuté v priebehu niekoľkých rokov.

Ochorenie má dve formy – suchú a vlhkú. Suchá forma spôsobuje atrofiu pigmentového epitelu sietnice a fotoreceptorov, pričom zhoršovanie zraku prebieha relatívne pomaly. Táto forma sa diagnostikuje u 90 % postihnutých makulárnou degeneráciou, ale len u 12 – 21 % spôsobuje závažnú poruchu zraku. V prípade vlhkej formy ochorenia dochádza k prerastaniu novovytvorených ciev pod sietnicu, čo spôsobuje presakovanie a krvácanie do sietnice a pod sietnicu, opuch sietnice, prípadne jej odlúčenie.

Postihuje len asi 10 % chorých s makulárnou degeneráciou a má pomerne rýchly až dramatický priebeh. Vo vyspelých krajinách býva najčastejšou príčinou praktickej slepoty u ľudí vo veku nad 55 rokov. Medzi rizikové faktory patrí vek, genetické vplyvy, pohlavie (viac sa objavuje u žien), kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka, fajčenie a zlá životospráva.

PRÍZNAKY OCHORENIA

Makulárnu degeneráciu nesprevádzajú bolestivé príznaky. Jediné, čo pri vlhkej forme ochorenia pacient vníma, je strata schopnosti čítať a rozpoznávať farby a sivé tiene alebo čierne škvrnky v centrálnej časti zorného poľa. Ľudia môžu mať často problémy so sledovaním televízie alebo dokonca s rozpoznávaním tvárí. Pri týchto všetkých príznakoch ostáva periférne videnie neporušené. Spôsobuje to fakt, že makulárna degenerácia poškodzuje najmä centrálnu časť sietnice, tzv. makulu, ktorá je zodpovedná za zobrazovanie detailov v strede zorného poľa.

Pri suchej forme ochorenia pacienti trpia rozmazaným videním, zhoršeným videním v tme alebo pri súmraku, majú zhoršenú schopnosť zaostrenia. Tieto príznaky môžu viesť až k celkovému výpadku zorného poľa.

MOJE MOŽNOSTI

Suchá forma makulárnej degenerácie nie je v súčasnosti liečiteľná. Preto je nesmierne dôležité absolvovať preventívne prehliadky a zachytiť nástup tejto choroby včas, kedy sa ešte dá zastaviť zhoršovanie zraku. Lekári takisto odporúčajú doplnky výživy s obsahom luteínu, vitamínu E a zinku.

Vlhkú formu ochorenia možno zachytiť a účinne zastaviť bez nutnosti absolvovania operačného zákroku. Bezbolestným aplikovaním injekcií do znecitliveného oka sa väčšine pacientov stabilizuje očná vada a ďalej sa nezhoršuje, u časti pacientov dochádza dokonca ku zlepšeniu zrakovej ostrosti.

Vzhľadom na to, že liečba makulárnej degenerácie stále nie je v plnej miere možná, mali by pacienti v čo najväčšej miere dbať o svoj zrak a nepodceňovať preventívne prehliadky.

Ak máte pocit, že by ste týmto ochorením mohli byť zasiahnutí aj Vy, určite sa ozvite svojmu očnému lekárovi, alebo sa spýtajte priamo našich odborníkov v laserovej chirurgii oka OFTUM. Objednať sa na preventívnu prehliadku je to najmenej, čo pre svoje oči môžete urobiť.

Naša záruka kvality. Dôverujeme našej technológii. Na dlhé roky dopredu.

Naši spokojní

klienti

 • Katarína Filová

  Katarína Filová

  Blogerka a fotografka @dedinskamat

  Neuveriteľné, ako dokáže pár sekúnd kompletne zmeniť kvalitu vášho ďalšieho fungovania! Z dioptrií mínus 10, ktorými som doslova psychicky aj fyzicky trpela celý život, sme sa za krátku chvíľu dostali na nulu a na tej nule to aj po vyše roku stále zostalo. Profesiónalne, ľudsky, bezbolestne, rýchlo a bezpečne. A to len vďaka tímu z Oftumu. Ako zázrakom! Všetko sa to zbehlo tak rýchlo. Proste som vstala z operačného lôžka a od toho momentu sa mi cez hmlu začal rozjasňovať zrak. Z hodiny na hodinu som videla lepšie a lepšie a už o pár hodín som bola schopná plnohodnotne fungovať a pracovať. Len tak. Žiadne rezanie, štípanie, pálenie, piesok v očiach. Proste vstanete, idete a vidíte! Ale pamä...

  Richard Körner

  Richard Körner

  Basketbalista, kapitán slovenskej reprezentácie

  Doktor Juhás je najväčší pohoďák. Všetko mi dopredu ozrejmil. Celá operácia netrvala ani 10 minút. Keby som vedel, že to funguje takto jednoducho a rýchlo, dal by som si operáciu spraviť už pred 15timi rokmi. Dnes to je 24 hodín po operácií, ráno som bol na kontrole a nemám absolútne žiadne bolesti a vidím výborne. Ešte raz veľká vďaka doktorovi Juhásovi a celému kolektívu kliniky OFTUM....

Referencie z Google

Maximálna spokojnosť s laserovou operáciou oči. Od prvého telefonátu až po kontrolné vyšetrenie som bola nadšená. Prístup na recepcii a lekárov je nadštandardný. Bude o Vás postarané celú dobu na klinike a zároveň budete informovaný elektronickou formou o všetkom, čo bude potrebné pre Vás. Určite môžem túto kliniku doporučit.

Andrea Vajdová

5/5 hviezdičiek


Bezkonkurencni pristup k pacientovi/zakaznikovi. Zadne zbytecne cekani. Rodinna atmosfera. Dokonala pece.

Eva Filipova

5/5 hviezdičiek


Zobraziť všetky recenzie na Google


TUV