Tupozrakosť - amblyopia

TUPOZRAKOSŤ - AMBLYOPIA


Čo je tupozrakosť?

Tupozrakosť je očná vada, ktorá sa prejavuje znížením zrakovej ostrosti rôzneho stupňa. Dá sa liečiť, ale pokiaľ sa s liečbou nezačne včas, najlepšie do 5 roku života, tak hrozí trvalé poškodenie zrakového orgánu. Postihnuté oko postupne stratí svoju zrakovú schopnosť. Vada je v dospelosti neodstrániteľná.

Dochádza k strate priestorového videnia, človek často vidí ako cez matné sklo a dá sa povedať, že človek sa stáva jednookým. Tupozrakosť nastáva pri nevyváženej zrakovej chybe pacienta. Ak má pacient na jednom oku horší zrak, tak mozog potláča vnemy z tohoto oka a vníma hlavne obrazy zo zdravého oka. Samotná porucha je momentálne liečiteľná iba v detskom veku (do 5-9 rokov). Po laserovej korekcii však často pozorujeme jej zlepšenie.

Pri tupozrakosti je bežné zhoršenie videnia napriek tomu, že zrak samotný sa nezhoršuje. Stáva sa najmä pri vyradení oka z užívania, keďže je to porucha v spracovaní zrakového vnemu. Vyskytuje sa teda najmä pri očiach s vyšším počtom dioptrií, u ďalekozrakých, pri škúlení alebo pri rozdielnom počte dioptrií na očiach.

Moje možnosti

Tupozrakosť je najlepšie liečiteľná v predškolskom veku. Neskôr sa už odstraňuje veľmi ťažko. Prvým krokom je odstránenie očnej vady, ktorá spôsobuje rozdiel medzi videním jedného oka a druhého. V ďalších krokoch sa prechádza na tréning slabšieho oka. Zdravšie oko sa zakrýva oklúzorom, aby bol mozog nútený vnímať zrakové vnemy aj zo slabšieho oka.

Mimoriadne dôležité je skoré zachytenie tejto poruchy. Adekvátna korekcia zrakovej vady slabšieho oka a zrakový tréning dokážu túto poruchu potlačiť.

Naša záruka kvality. Dôverujeme našej technológii. Na dlhé roky dopredu.

Naši spokojní

klienti

 • Katarína Filová

  Katarína Filová

  Blogerka a fotografka @dedinskamat

  Neuveriteľné, ako dokáže pár sekúnd kompletne zmeniť kvalitu vášho ďalšieho fungovania! Z dioptrií mínus 10, ktorými som doslova psychicky aj fyzicky trpela celý život, sme sa za krátku chvíľu dostali na nulu a na tej nule to aj po vyše roku stále zostalo. Profesiónalne, ľudsky, bezbolestne, rýchlo a bezpečne. A to len vďaka tímu z Oftumu. Ako zázrakom! Všetko sa to zbehlo tak rýchlo. Proste som vstala z operačného lôžka a od toho momentu sa mi cez hmlu začal rozjasňovať zrak. Z hodiny na hodinu som videla lepšie a lepšie a už o pár hodín som bola schopná plnohodnotne fungovať a pracovať. Len tak. Žiadne rezanie, štípanie, pálenie, piesok v očiach. Proste vstanete, idete a vidíte! Ale pamä...

  Richard Körner

  Richard Körner

  Basketbalista, kapitán slovenskej reprezentácie

  Doktor Juhás je najväčší pohoďák. Všetko mi dopredu ozrejmil. Celá operácia netrvala ani 10 minút. Keby som vedel, že to funguje takto jednoducho a rýchlo, dal by som si operáciu spraviť už pred 15timi rokmi. Dnes to je 24 hodín po operácií, ráno som bol na kontrole a nemám absolútne žiadne bolesti a vidím výborne. Ešte raz veľká vďaka doktorovi Juhásovi a celému kolektívu kliniky OFTUM....

  Vladimír Dravecký

  Vladimír Dravecký

  Hokejový útočník, HC Košice

  Dnes, po troch mesiacoch od operácie, musím zhodnotiť, že je to úžasná zmena. Počas zápasu dokonale vidím na puk aj na bránu a viem, že na svoje oči sa môžem úplne spoľahnúť. Operácia mi pomohla aj v bežnom živote - pri šoférovaní v šere vidím na tabuliach aj skutočne malé písmenká.

Referencie z nášho facebooku


TUV