Zelený zákal - Glaukóm

ZELENÝ ZÁKAL – GLAUKÓM


Pri glaukóme, zvanom aj ako zelený zákal, ide o poškodenie zraku kvôli odumieraniu zrakového nervu. Jeho hlavnou príčinou je vysoký vnútroočný tlak ale taktiež zelený zákal ovplyvňujú úrazy, porucha regulácie tvorby vnútroočnej tekutiny, upchatie odtokových kanálikov pre vnútroočnú tekutinu, genetické faktory a iné ochorenia (napr. cukrovka) či niektoré lieky (kortikosteroidy).

Zvýšený vnútroočný tlak ako hlavná príčina vzniku glaukómu je spôsobený poruchami vo vnútorných štruktúrach oka, kde vzniká nepomer medzi množstvom tekutiny, ktorá sa v oku vytvorí a množstvom tekutiny, ktorú je oko schopné odvádzať do cievneho riečišťa oka odvodnými kanálikmi. Pri správnom pomere je tlak v oku v rovnováhe, ale ak prestane byť oko schopné odvádzať nadbytočnú tekutinu, alebo sa začne tvoriť viac tekutiny než je potrebné, tak nahromadenie tekutiny spôsobí zvýšenie vnútroočného tlaku. Ten potom poškodzuje zrakový nerv.

Glaukóm sa vyskytuje najmä u starších ľudí vo veku nad 65 rokov. Pozor by si mali dávať najmä tí, ktorí prekonali úrazy oka, alebo už majú v rodine výskyt tohto ochorenia. Vrodená forma glaukómu sa totiž môže vyskytnúť aj u malých detí.

 

PRÍZNAKY OCHORENIA

Prvé príznaky ochorenia nastávajú až v čase, keď je očný nerv veľmi poškodený. Dovtedy pacienti neregistrujú žiadne problémy alebo príznaky či zhoršené videnie. Stáva sa teda, že s prvými príznakmi tejto choroby je už pacientov zrak veľmi poškodený. Až po rozvinutí ochorenia do nebezpečnej fázy prichádzajú prvé problémy so zrakom. Začínajú sa takmer nepostrádateľné výpadky zorného poľa, poruchy periférneho videnia, rozmažú sa okraje zorného poľa a znižuje sa celková zraková ostrosť. Problémy nastávajú takisto s videním v tmavých miestnostiach alebo pri pohľade do blízka. Ak je ochorenie v tejto fáze tak zrakový nerv je už väčšinou nezvratne poškodený.

Pri neliečenom glaukóme hrozí strata zraku. V kombinácii s veľmi slabými príznakmi, ktoré sa navyše objavujú veľmi neskoro v priebehu choroby, patrí test na glaukóm, ktorý je dôležitý pri preventívnych prehliadkach.

 
Normálne videnie   Videnie s glaukómom
 

MOJE MOŽNOSTI

Ak sa glaukóm podarí identifikovať na preventívnej prehliadke, možno ho liečiť kvapkami, ktoré znižujú očný tlak a chránia zrakový nerv. V prípade neskorého zachytenia ochorenia je nutný zákrok, ktorý zlepší odtok vnútroočnej tekutiny z oka, alebo zníži jej tvorbu. Treba mať na pamäti, že glaukóm sa nedá nikdy úplne vyliečiť, keďže poškodenie zrakového nervu je nezvratné. Liečbou sa iba zabraňuje ďalšiemu zhoršovaniu zraku a postupu ochorenia.

Je preto naozaj dôležité absolvovať preventívne prehliadky očí. Rozdiel medzi zachytením ochorenia na prehliadke a spozorovaním ochorenia po prepuknutí problémov naplno môže byť naozaj veľký a môžete doslova zachrániť svoj zrak. Pre objednanie sa na prehliadku stačí vyplniť krátky formulár v spodnej časti stránky a všetko ostatné ponechať v rukách odborníkov.

Naša záruka kvality. Dôverujeme našej technológii. Na dlhé roky dopredu.

Naši spokojní

klienti

 • Katarína Filová

  Katarína Filová

  Blogerka a fotografka @dedinskamat

  Neuveriteľné, ako dokáže pár sekúnd kompletne zmeniť kvalitu vášho ďalšieho fungovania! Z dioptrií mínus 10, ktorými som doslova psychicky aj fyzicky trpela celý život, sme sa za krátku chvíľu dostali na nulu a na tej nule to aj po vyše roku stále zostalo. Profesiónalne, ľudsky, bezbolestne, rýchlo a bezpečne. A to len vďaka tímu z Oftumu. Ako zázrakom! Všetko sa to zbehlo tak rýchlo. Proste som vstala z operačného lôžka a od toho momentu sa mi cez hmlu začal rozjasňovať zrak. Z hodiny na hodinu som videla lepšie a lepšie a už o pár hodín som bola schopná plnohodnotne fungovať a pracovať. Len tak. Žiadne rezanie, štípanie, pálenie, piesok v očiach. Proste vstanete, idete a vidíte! Ale pamä...

  Richard Körner

  Richard Körner

  Basketbalista, kapitán slovenskej reprezentácie

  Doktor Juhás je najväčší pohoďák. Všetko mi dopredu ozrejmil. Celá operácia netrvala ani 10 minút. Keby som vedel, že to funguje takto jednoducho a rýchlo, dal by som si operáciu spraviť už pred 15timi rokmi. Dnes to je 24 hodín po operácií, ráno som bol na kontrole a nemám absolútne žiadne bolesti a vidím výborne. Ešte raz veľká vďaka doktorovi Juhásovi a celému kolektívu kliniky OFTUM....

  Vladimír Dravecký

  Vladimír Dravecký

  Hokejový útočník, HC Košice

  Dnes, po troch mesiacoch od operácie, musím zhodnotiť, že je to úžasná zmena. Počas zápasu dokonale vidím na puk aj na bránu a viem, že na svoje oči sa môžem úplne spoľahnúť. Operácia mi pomohla aj v bežnom živote - pri šoférovaní v šere vidím na tabuliach aj skutočne malé písmenká.

Referencie z nášho facebooku


TUV